ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз національним лихом, а 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.
Близько однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу. Хвороба розвивається лише у невеликої кількості інфікованих людей. До підвищеного ризику розвитку туберкульозу схильні люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу в людини з ВІЛ приблизно в 26-30 разів вища.
Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, рідше – перорально та контактно. Джерело інфекції – хвора людина, яка при кашлі, чханні, розмові, співі виділяє збудник в навколишнє середовище (принцип дії аерозолю). Бактерії осідають на побутові речі, посуд, іграшки, пил. Зараження може бути й через харчові продукти – молоко, м’ясо, яйця, отримані від хворих тварин і птахів. Збудник туберкульозу – паличка Коха – надзвичайно стійкий в навколишньому середовищі, навіть температура кипіння вбиває його не одразу, а протягом 5 хвилин. У продуктах харчування може зберігатися 8-10 місяців, у ґрунті – до 25 років. Скупченість, економічні негаразди, антисанітарія, війна, відсутність кваліфікованої медичної допомоги й ліків сприяють розповсюдженню небезпечного захворювання. Сприйнятливість до захворювання загальна, хворіють діти та дорослі. Смертність висока, особливо серед дітей і осіб похилого віку.
Для профілактики туберкульозу всім дітям, що не мають протипоказів, на 3-5 добу життя проводять щеплення вакциною БЦЖ. Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації в закладах охорони здоров’я. Вакцина БЦЖ – це висушений препарат, що містить ослаблені живі бактерії, на введення якого формується імунітет. Дітям, яким не виповнилось два місяці, вакцинація проводиться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку, перед виконанням щеплення, дитині проводиться проба Манту – діагностична маніпуляція, за допомогою якої лікар встановлює необхідність проведення щеплення. Вакцинація проводиться тільки при негативному результаті проби.
В Україні, згідно з наказом Президента України від 22 березня 2002 року № 290, також встановлено Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на туберкульоз, який щорічно відзначається 24 березня.
Одним з завдань, поставлених в рамках Цілей в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, є ліквідація глобальної епідемії туберкульозу.